نمایندگان مجلس در گفتگو با اقتصاد۲۴ مطرح کردند؛
سال ۹۸، سال سخت اقتصادی خواهد بود؟

بنیادی می‌گوید: انتظار از دولت این است که نقش‌آفرینی بیشتری نسبت به گذشته داشته باشد و مخصوصاً در تنظیم بازار، نظارت قوی‌تری را از خود بروز دهد. دولت باید افرادی را بکار بگیرد که آماده مقابله با بحران هستند و برای روزهای سخت برنامه دارند.
بازار تهران ۱

اقتصاد۲۴- محمد آیتی: از زمستان سال ۹۶ و با افزایش نرخ ارز و سکه، کشور وارد فاز جدیدی شد. به تبع همین وضعیت آشفته در دی‌ماه سال گذشته، بیش از یک هفته بسیاری از نقاط کشور دستخوش ناآرامی‌هایی شد. پس از فروکش کردن این ناآرامی‌ها انتظار می‌رفت که شرایط اقتصادی کشور در یک فضای امن و آرام سرومامان پیدا کند اما نه تنها این اتفاق نیفتاد که هرچه جلوتر رفتیم سفره‌های مردم کوچک‌تر و قامت آن‌ها خم‌تر شد. حال عده‌ای از کارشناسان معتقدند که سال ۹۸ می‌تواند سالی به مراتب سخت‌تر از سال ۹۷ باشد، موضوعی که این روزها دغدغه هر ایرانی است.

هنر مملکت‌داری، اداره آن در شرایط سخت است

قاسم احمدی‌لاشکی، نماینده چالوس، نوشهر و کلاردشت در این خصوص به اقتصاد۲۴، گفت: ما پیشگو نیستیم که آینده را پیش‌بینی کنیم و تنها می‌توانیم براساس آمار و ارقام‌های موجود تا حدودی آینده را متصور شویم. پس لازم است که اطلاعات دقیقی از وضع موجود داشته باشیم، یعنی بطور مثال بدانیم فروش دقیق نفت چه میزان است و پس از تحریم‌ها با چه محدودیتی در این حوزه مواجه شده‌ایم و برنامه برای جبران این فشارهای بین‌المللی چیست؟ آن چیزی که می‌تواند آینده را بیش از پیش به نفع ملت رقم بزند این است که مدیران ارشد نظام، افراد متخصص را وارد میدان کنند تا همه این چهره‌ها برنامه‌های خود را برای ایرانی بهتر ارائه دهند.

وی افزود: اینکه عده‌ای مرتب می‌گویند این وضعیت، حاصل تحریم‌های بین‌المللی و آمریکاست باید گفت که ما از ابتدای انقلاب تحریم بودیم اما هیچ وقت تسلیم نشدیم. همین که هشت سال در جنگ با عراق بودیم تنها به خاطر استقلال و تمامیت ارضی کشور بود و آمریکا و دشمنان نظام چشم دیدن مستقل بودن کشور را نداشتند. نظام جمهوری اسلامی ایران بنا دارد که در برابر فشارهای آمریکا و هم‌پیمانانش مقاومت کند و این مقاومت هزینه دارد. طبیعی است وقتی فروش نفت ما کم می‌شود درآمد کشور هم پایین می‌آید و اداره مملکت کمی سخت‌تر می‌شود اما باید بدانیم که هنر مملکت‌داری، اداره آن در شرایط سخت است.

بودجه ۹۸ می‌گوید سال آینده نباید سالی سخت برای مردم باشد

در همین رابطه، جبار کوچکی‌نژاد، نماینده رشت به اقتصاد۲۴، گفت: بودجه ۹۸ که اکنون ما در مجلس در حال بررسی آن هستیم، می‌گوید که نباید سال ۹۸، سالی سخت برای مردم باشد، اما تحقق این موضوع یک شرط دارد و آن هم این است که دولت شجاع و نترس، پای کار بایستاد و از تمام ظرفیت‌های کشور به نحو احسن استفاده کند.

وی تصریح کرد: بنده به شخصه فکر می‌کنم افراد نفوذی و ترسو در بدنه دولت وجود دارند و آن‌ها با تحرکات خود، توان دولت را گرفته‌اند. من نگران عملکرد دولتمردان هستم. مثلاً آقای رییس جمهور می‌گوید گوسفند گله‌وار به خارج از مرزها قاچاق می‌شود که از نظر من این نوع اظهارنظرها به هیچ وجه قابل قبول نیست. مگر وزیر کشور جانشین مقام معظم رهبری در نیروی انتظامی نیست؟ چطور می‌شود وزارت کشور با ابزارهایی که در دست دارد بگذارد دام به این راحتی قاچاق شود؟

کوچکی‌نژاد در پایان خاطرنشان کرد: به نظر من، با هماهنگی که بین سران سه قوه شکل گرفته و با جدیتی که در مجلس است و بر کارهای دولت نظارت دارد، امیدوارم که سال ۹۸، سالی راحت‌تر از گذشته برای مردم باشد.

بهروز بنیادی، نماینده کاشمر در مجلس نیز در گفتگو با اقتصاد۲۴، اظهار کرد: مجموعه افراد مسئول در نظام همیشه و همه وقت به دنبال این بوده و هستند که زندگی و رفاه مردم در شرایط خوبی قرار گیرد ولی باید قبول کنیم که در برهه‌هایی این هدف با تلاطم‌هایی هم روبرو شده است.

وی افزود: اکنون دشمنان خارجی و حتی برخی افراد که در داخل کشور فعالند سخت به دنبال این هستند که فشارهای اقتصادی را بر کشور افزایش دهند و با اتفاقاتی که در چند ماه گذشته رخ داده و ادامه دارد باید صادقانه بگویم که سال ۹۸، سالی سخت خواهد بود، اما معنی این تصور بنده این نیست که نشود این فضا را مدیریت کرد، بلکه اگر برنامه‌ریزی‌ها درست و منطقی باشد می‌توان روندی را در پیش گرفت که کمترین آسیب به مردم برسد.

عضو فراکسیون امید مجلس خاطرنشان کرد: البته انتظار از دولت این است که نقش‌آفرینی بیشتری نسبت به گذشته داشته باشد و به خصوص در تنظیم بازار، نظارت قوی‌تری را از خود بروز دهد. دولت باید افرادی را بکار بگیرد که آماده مقابله با بحران هستند و برای روزهای سخت برنامه دارند زیرا نمی‌شود که مرتباً مردم هزینه این فشارها را متقبل شوند.

بنیادی در پایان گفت: متاسفانه گاهی صحبت‌هایی از سوی دولتمردان مطرح می‌شود که در جهت اطمینان‌بخشی به مردم نیست که امیدوارم این اظهارنظرها اصلاح شود. بودجه ۹۸ برای مقابله با همه این سختی‌ها و با رشد هشت درصدی نوشته شده و همه این تلاش‌ها نشان می‌دهد که دولت و مجلس بنا دارند که بهترین مسیر را برای اداره کشور انتخاب کنند. البته باید توجه داشت که نوشتن بودجه بخشی از موضوع است و مهم‌تر از آن، تحقق برنامه‌ها است که امیدوارم تخصیص‌ها در بودجه ۹۸ تمام و کمال عملیاتی شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *