عرضه و تقاضا دو بازوی تعیین قیمت در بازارها هستند که سیگنال هایی که از سوی هر کدام به مصرف کننده و فروشنده می رسد سمت و سوی حرکت قیمت را مشخص می کند. در مورد قیمت خودرو این روزها سیگنال هایی از طرف عرضه یعنی خودروسازان صادر می شود که می تواند نقش کاهشی را ایفا کند. سیگنال هایی که در صورت تحقق در نیمه دوم سال کاهش بیشتر قیمت خودرو را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش خودروتک ، در کنار ورود پول های سرگردان به بازار خودرو در سال گذشته و اوایل امسال که موجب جهش قیمت خودرو در بازار شد، کاهش تولید و به تبع آن عرضه خودرو به بازار از سوی خودروسازان نیز مزید بر علت شد.

حال به نظر می رسد این جریان در حال حرکت در مسیر بهبود است. اگر چه جدیدترین آمارها نشان می دهند که تولید خودرو در شش ماه اول امسال نسبت به سال قبل ۳۰ درصد پایین تر است، اما رشد تولید خودرو در شهریور ماه امسال در مقایسه با پارسال ۱۹ درصد افزایش یافته است.

این آمار اگر چه به طور رسمی ارائه نشده و استخراج شده رسانه های معتبر اقتصادی سایت کدال بورس است، اما سیدرضا مفیدی، مدیرکل دفتر صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صمت نیز در گفتگویی آن را تکرار کرده است.

مفیدی با تایید افزایش ۱۹ درصدی افزایش تولید خودرو در شهریور ماه به نکته مهم دیگری برای بازار خودرو نیز اشاره کرد که آن افزایش ۶۱ درصدی تحویل خودرو در شهریور ماه توسط دو خودروساز بزرگ کشور است.

افزایش تحویل خودرو از دو منظر بر تقاضا اثر می گذارد. از یک سو نیاز بخشی از متقاضیان مصرفی خودرو را برطرف کرده و مانع از مراجعه آنها برای خرید خودرو به بازار می شود و از سوی دیگر بخشی از کسانی که به قصد کسب سود خودرو ثبت نام کرده بودند نیز خودرو خود را برای فروش به بازار عرضه کرده و عرضه را بالا می برند.

نکته مهم دیگری که در صحبت های این مدیر وزارت صمت وجود دارد افزایش تولید در شش ماه دوم سال است که اکنون در ابتدای آن قرار داریم.

به گفته مفیدی همیشه در شش ماهه دوم سال، وضعیت تولید در صنعت خودرو از نظر آماری رشد داشته است، افزود: این موضوع در خیلی از صنایع هم اتفاق می‌افتد، چراکه در شش ماهه اول، تعطیلات تابستانی و فروردین مانع از رشد تولید می‌شود اما در شش ماهه دوم شاهد این اتفاقات نیستیم.

افزایش تولید در شش ماه دوم برای بازار به معنی عرضه بیشتر در شش ماه دوم است. چیزی که در صورت تکان نخوردن معنی دار تقاضا می تواند به کاهش قیمت خودرو کمک کند. البته به این شرط که خودروسازان دست به عرضه قطره چکانی خودرو به بازار نزنند!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *