پس از این که بانک مرکزی ترکیه اعلام کرد نرخ بهره را افزایش داده است و اشاره کرد گام‌هایی را برای تقویت ذخایر رسمی خود بر می‌دارد، نرخ تبادل لیر از بدترین سقوط اخیر خود بازگشت.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از بلومبرگ انگلیسی، پس از اینکه بانک مرکزی ترکیه اعلام کرد نرخ بهره را افزایش داده است و اشاره کرد گام‌هایی را برای تقویت ذخایر رسمی خود بر می‌دارد، نرخ تبادل لیر از بدترین سقوط خود پس از بحران ارزی سال گذشته، بازگشت.

پس از اینکه بانک مرکزی ترکیه بانک‌های تجاری را مجبور کرد از صندوق با نرخ بهره بالاتر بانک مرکزی وام بردارند و سپس دسترسی آنها را به سیستم سوآپ دلاری روزانه یک هفته‌ای، قطع کرد، نرخ برابری لیر با دلار ۳ درصد جهش کرد. این اقدام بانک مرکزی می‌تواند این هفته ۲.۵ میلیارد دلار به حساب خزانه اضافه کند.

بانک مرکزی ترکیه می‌کوشد قبل از انتخابات ۳۱ مارچ، به گمانه‌زنی‌ها در مورد اینکه این بانک برای تقویت نرخ لیر، بیش از اندازه از ذخایر ارزی خود استفاده کرده است، پایان دهد. این گمانه‌زنی‌ها پس از این به وجود آمد که هفته گذشته، داده‌ها نشان داد میزان ذخایر ارزی ترکیه در دو هفته اول مارچ، به طور غیرمنتظره‌ای تا پایین‌ترین سطح خود از ژانویه ۲۰۱۴، سقوط کرده است. به دنبال این اخبار و تحلیل‌های جی‌پی‌مورگان چیس، نرخ لیر ترکیه روز جمعه بیش از ۵ درصد افت کرد.

بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره خود را ۱.۵ درصد بالا برد و باعث شد نرخ لیر تا ۳.۱ درصد تقویت شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *