وزیر صمت گفت: براساس مصوبه جدید دولت، صادرکنندگان می‌تواند برای رفع تعهدات خود با یک واردکننده یا یک تامین کننده کالا تهاتر، و از فردا برای واردات کالا اقدام کنند.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رزم حسینی پس از نشست هماهنگی با مسئولان بانک مرکزی و گمرک برای سرعت بخشی به روند ترخیص کالا‌های انباشت شده در گمرک افزود: امکان واردات کالا از محل ارز متقاضی نیز مهیا شد.

وی با اعلام اینکه همه گمرکات کشور موظف شدند از فردا صبح به ترخیص کالا‌های وارداتی از محل ارز متقاضی یا ارز‌های صادراتی اقدام کنند گفت: به جز متقاضیان دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی، امکان ترخیص کالا از همه گمرک‌های کشور برای واردکنندگانی که خودشان می‌توانند ارز مورد نیازشان را تامین کنند مهیا شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره پیگیری کالا‌های ترخیص شده و رسیدن آن‌ها به دست مصرف کننده نهایی نیز افزود: سامانه‌هایی همچون بازارگاه با این هدف راه اندازی شده اند و چنانچه مشکلی در این باره است باید مسئولان وزرات کشاوزی پاسخگو باشند و ما فقط تامین کننده کالا هستیم.

وی گفت: اجرای این مصوبه بسیاری از مشکلات فعلی، همچون انباشت کالا‌های اساسی مانند روغن و برنج در گمرکات کشور را رفع می‌کند و سرعت صادرات را افزایش می‌دهد.

۴ میلیون تن کالای اساسی، آماده ترخیص از گمرک‌های کشور است

رئیس کل گمرک ایران از انباشت ۴ میلیون تن کالای اساسی در گمرکات کشور خبر داد و گفت: حدود ۸۰۰ هزار تن نیز در لنگرگاه منتظر تخلیه هستند.

آقای میراشرفی پس از نشست هماهنگی با مسئولان بانک مرکزی و گمرک افزود: با مصوبه اخیر دولت، کالا‌های انباشت شده در گمرک‌های کشور می‌تواند به سرعت ترخیص و روانه بازار شود.

رئیس کل گمرک کشور با تاکید بر اینکه گمرکات کشور موظف شدند، از فردا ۲ شنبه همه کالاها، به خصوص کالا‌های اساسی و موارد اولیه تولید را از محل ارز متقاضی و وردات در مقابل صادرات بدون دریافت کد رهگیری ترخیص کنند گفت: فرق اصلی این مصوبه با مصوبه‌های قبلی در حذف الزام گمرک به دریافت کد رهگیری برای ترخیص کالاهاست.

وی افزود: این موضوع می‌تواند به شدت رسوب کالا در گمرک را کاهش و سرعت مبادلات تجاری کشور را افزایش دهد و اگر این مصوبه همچون برخی مصوبات قبلی در اجرا دچار تغییرات نشود، حجم بالایی از کالا‌های رسوب شده در گمرک، سریع ترخیص خواهند شد.

آقای میراشرفی با اعلام اینکه مدت زمان ترخیص کالا از زمانی که مجوز‌های لازم به گمرک تحول می‌شود کمتر از ۳ روز است، درباره فاسد شدن برخی کالا‌های خوراکی به علت ماندگاری در گمرکات کشور هم گفت: هیچ کالایی بدون اخذ مجوز‌های بهداشتی و استاندارد از گمرک ترخیص نخواهد شد.

رئیس کل گمرک کشور همچنین افزود: مصوبه جدید دولت درباره آزاد شدن واردات از محل صادرت کمک می‌کند کالا‌های خوراکی و فاسد شدنی بتوانند قبل از انقضاء مجوز‌های اخذ شده از نهاد‌های مسئول همچون وزرات بهداشت و سازمان استاندارد، ترخیص شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *