یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اقدامات بانک مرکزی برای تعدیل نرخ ارز در بازار، گفت: اقتصاد زیرزمینی بخش عمده‌ای از ارز کشور را در اختیار گرفته و در نتیجه بانک مرکزی را از منابع ارزی محروم کرده است، بنابراین در چنین شرایطی نمی‌توان از بانک مرکزی انتظار معجزه داشت.

عباس هشی با بیان این که همکاری دیپلماتیک ایران و عراق توانست به خوبی بازار نامتعادل ارز را به سمت ثبات حرکت دهد، اظهارکرد: اقداماتی مانند راه‌اندازی سامانه نیما یا تلاش برای بازگرداندن ارز حاصل از صادارت به تعادل عرضه و تقاضا و در نتیجه تعدیل نرخ ارز انجامید.

وی با اشاره به این که بانک مرکزی باید به منابع ارزی به انداز کافی دسترسی داشته باشد تا بتواند در هنگام نیاز عرضه و تقاضا را مدیریت کند، خاطرنشان کرد: بخش خصوصی و بخش خصولتی باید در این زمینه احساس مسئولیت کرده و ارز در اختیار خودشان را به بازار تزریق کنند.

 

هشی با اشاره به این که ارز یک مسئله ملی است و نباید با آن سفته بازی کرد، ادامه داد: اینکه عده‌ای ارز کشور را در خانه یا حساب‌های داخلی و خارجی ذخیره کنند، به هیچ وجه مسئولانه نیست، بلکه همه باید به کمک بانک مرکزی بیایند.

 وی ضمن اشاره به این موضوع که افزایش نرخ ارز عده معدودی را منتفع و بیشتر مردم را متضرر خواهد کرد، افزود: اقتصاد زیرزمینی بخش عمده‌ای از ارز کشور را در اختیار گرفته و در نتیجه بانک مرکزی را از منابع ارزی محروم کرده است، بنابراین در چنین شرایطی نمی‌توان از بانک مرکزی انتظار معجزه داشت.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه برای رسیدن به یک بازار ارز متعادل، باید گلوگاه‌های فساد را بست، ادامه داد: تا زمانی که راه‌های غیرقانونی دسترسی به ارز و یا تخلف از قوانین سهل گیرانه و نیز عدم التزام به پیاده‌سازی قوانین بالادستی وجود داشته باشد، تزریق ارز به بازار، یک راهکار مقطعی برای تعدیل نرخ ارز خواهد بود.

وی با اشاره به این که اقتصاد نفتی می‌تواند ما را از منابع ارزی بیش از پیش محروم کند، خاطرنشان کرد: اقتصاد نفتی بسیار درآمدزاست، به شرط این که بتوان منابع حاصل از آن را به کشور وارد کرد و این هم مستلزم همکاری همه دستگاه‌های مسئول است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *