مرکز تحقیقات مشاوره ای ریستاد انرژی در گزارش جدید خود اعلام کرد پروژه های جدید بخش نفت و گاز بیش از ۷۵ درصد در ۲۰۲۰ کاهش یافته و به ۴۷ میلیارد دلار رسیده است.

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از نشنال،مرکز تحقیقات مشاوره ای ریستاد انرژی در گزارش جدید خود اعلام کرد پروژه های جدید بخش نفت و گاز بیش از ۷۵ درصد در ۲۰۲۰ کاهش یافته و به ۴۷ میلیارد دلار رسیده است چون شرکت‌های انرژی هزینه های خود را در اکتشاف و تولید به خاطر همه گیری ویروس کرونا پایین آورده اند.

کاران ساتوانی، یکی از تحلیلگران ریستاد انرژی می گوید:« در آغاز سال جاری میلادی انتظار می رفت پروژه های نفت و گاز در ۲۰۲۰ قابل مقایسه با ۲۰۱۹ باشد ولی سقوط صنعت نفت به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا باعث کاهش این تعهدات شد».

از کل سرمایه گذاری های انجام شده در ۲۰۲۰، ۷۵ میلیارد دلار مربوط به پروژه‌های دریایی میشود و ۲۰ میلیارد دلار دیگر به پروژه های نفت و گاز در خشکی می‌رسد. کل سرمایه گذاری در پروژه های جدید نفت و گاز در سال گذشته میلادی ۱۹۷ میلیارد دلار بود که ۱۰۹ میلیارد دلار آن مربوط به پروژه های دریایی و ۸۸ میلیارد دلار متعلق به پروژه های خشکی بود.

به گفته صندوق بین‌المللی پول همه‌گیری ویروس کرونا بزرگترین چالشی است که اقتصاد جهان با آن مواجه است، چالشی که رکودی بی سابقه به وجود آورده است. بسیاری از شرکت‌های نفت هزینه‌های خود را برای مقابله با این بحران پایین آورده اند.

قیمت نفت هم به خاطر کاهش تقاضا در نتیجه محدودیت های اعمال شده جهت مهار گسترش ویروس کرونا بسیار پایین تر از سال گذشته است.

قیمت نف خام برنت حدود ۶۹ دلار در هر بشکه نسبت به اوج آن در ابتدای سال جاری میلادی پایین آمد و در اواسط مارس به ۱۹.۳۳ دلار در هر بشکه رسید. ولی قرارداد کاهش تولید اوپک پلاس باعث شد قیمت نفت پس از آن تا ۴۰ دلار در هر بشکه افزایش یابد.

آژانس بین‌المللی انرژی در ماه مه اعلام کرد انتظار می رود سرمایه گذاری جهانی در بخش انرژی ۲۰ درصد معادل حدود ۴۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ به خاطر تاثیرات مخرب همه‌گیری ویروس کرونا بر صنعت کاهش یابد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *