درحالی که در قانون پرداخت یارانه کالاهای اساسی تأکید شده بود به ۶۰میلیون ایرانی از نیمه دوم سال،‌ یارانه سوم پرداخت خواهد شد، دولت اعلام کرده است با پرداخت ماهیانه ۱۰۰هزار تومان به ۴۰میلیون نفر قانون مصوب مجلس شورای اسلامی را اجرا خواهد کرد.

 

 

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ روز گذشته محمد نهاوندیان از تفاهم عملیاتی بین رئیس جمهور و رئیس مجلس شورای اسلامی خبر داده بود که بر اساس آن اصلاحی در مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا در خصوص پرداخت یارانه حمایتی جدید اعمال شود، بر این اساس تعداد افرادی که این پرداخت کمکی را دریافت می‌کنند تا ۴۰ میلیون نفر افزایش پیدا کرد، همچنین پرداخت ۱۰۰ هزار تومان در هر ماه برای ۴ ماه خواهد بود.

معاون اقتصادی رئیس جمهور تصریح کرد: گروه خاصی که تحت پوشش کمیته امداد هستند براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی ۱۲۰ هزار تومان را در ماه دریافت خواهند کرد که نخستین پرداخت هم روز گذشته صورت گرفت.

 

این موارد درحالی  از سوی معاون اقتصادی رئیس جمهور مطرح شده است که در قانون پرداخت یارانه کالاهای اساسی تأکید شده بود به ۶۰ میلیون ایرانی  از نیمه دوم سال،‌ ماهیانه ۱۲۰ هزار تومان و ۶۰ هزار تومان  پرداخت خواهد شد، ولی دولت اعلام کرده است با پرداخت ماهیانه ۱۰۰ هزار تومان به ۴۰ میلیون نفر قانون مصوب مجلس را اجرا خواهد کرد.

متن ماده واحده قانون مذکور در ادامه قابل مشاهده است؛

“دولت مکلف است به‌منظور تأمین بخشی از نیازهای معیشتی خانوارهای کشور به‌وی‍‍‍ژه خانوارهای کم‌برخوردار، از ابتدای شش‌ماهه دوم سال ۱۳۹۹ به‌صورت ماهانه تا پایان اسفندماه، نسبت به تأمین و پرداخت یارانه اعتبار خرید به هر فرد ایرانی شناسایی‌شده در طرح معیشت خانوار (افراد مشمول ردیف(۳۱) جدول تبصره (۱۴) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور به‌تعداد حداقل شصت میلیون نفر)، ازطریق واریز اعتبار به کارت یارانه نقدی سرپرست خانوار به‌مبلغ یک‌میلیون و دویست‌هزار (۱.۲۰۰.۰۰۰) ریال برای هریک از افراد سه دهک اول از جمله افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی، رزمندگان معسر و افراد با درآمد کمتر از حداقل حقوق و دستمزد و مبلغ ششصد هزار (۶۰۰.۰۰۰) ریال برای هریک از افراد سایر دهک­های مشمول فوق‌الذکر اقدام نماید.”

بر اساس اعلام دولت، با توجه به مصوبه ستاد ملی کرونا و همچنین مصوبه مجلس شورای اسلامی و به‌دنبال تفاهم‌ حاصله مبنی بر حمایت از معیشت اقشار کم‌درآمد که در شرایط ناشی از شیوع بیماری کرونا کسب درآمد آنها مختل شده است، مقرر گردید: به افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی هر نفر ماهیانه ۱۲۰ هزار تومان (یارانه سوم) پرداخت شود.

همچنین  به سایر افراد با مشخصات زیر نیز ماهیانه ۱۰۰ هزار تومان پرداخت خواهد شد؛
ـ افرادی که هیچ‌یک از اعضای خانواده آنها حقوق ماهانه دریافت نمی‌کنند، افرادی که هیچ‌یک از اعضای خانواده آنها بیمه‌پرداز نباشند.
ـ افرادی که اعضای خانوارشان طبق شاخص‌های بانکی از درآمد حداقلی برخوردار نباشند.
ـ افرادی که در گروه یارانه معیشت‌بگیر باشند.

این وجوه از آذرماه به‌مدت چهار ماه پرداخت خواهد شد. اولین مرحله این حمایت معیشتی روز ١٣٩٩/٩/٢٧ به حساب افراد مشمول واریز شده است.

گفتنی است، یک مقام مسئول در وزارت رفاه درباره زمان واریز سرانه ۱۰۰هزارتومانی به حساب خانواده‌های مشمول گفت: بر اساس برنامه‌ریزی تا پایان آذر رقم اشاره‌شده به حساب ۲۹ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از افراد مشخص‌شده توسط وزارت رفاه واریز خواهد شد.

همان‌طور که اشاره شد روز گذشته معاون اقتصادی رئیس جمهور اعلام کرد طبق توافق صورت‌گرفته با رئیس مجلس مقرر شده است به ۴۰ میلیون نفر یارانه سوم پرداخت شود اما نهاوندیان همچنان تأکید کرده است این یارانه تا پایان سال یعنی به‌مدت چهار ماه پرداخت می‌شود.

بر این اساس قرار است در چهار ماه باقی‌مانده سال جاری به حساب سرپرست خانوار ۳۰ میلیون نفر (یا ۴۰میلیون طبق وعده معاون اقتصادی رئیس جمهور) ماهیانه ۱۰۰ هزار تومان واریز شود، در این بین موارد زیر باید از سوی دولت و مجلس شفاف شود؛

۱ ـ سؤالی که همچنان وجود دارد و ابعاد آن شفاف نشده، این است؛ منابع ۳ تا ۴ هزار میلیارد تومانی ماهیانه برای واریز یارانه سوم از کدام محل تأمین شده است، چراکه دولت تأکید داشت منابع کافی برای پرداخت این یارانه که در مجلس تصویب شده است وجود ندارد؟

۲ ـ رئیس جمهور قانون مصوب مجلس در خصوص یارانه کالاهای اساسی را به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ نکرده بود، حالا چگونه یارانه قانونی مصوب مجلس با یارانه مدنظر دولت تلفیق شده است؟

۳ ـ متن صریح قانون بر پرداخت یارانه سوم به ۶۰ میلیون ایرانی اشاره دارد، سؤالی که وجود دارد این است که؛ در طرحی که معاون اقتصادی رئیس جمهور به آن اشاره کرده است، مجموعاً (و با احتساب مشمولان نهادهای حمایتی) چند نفر این یارانه را دریافت خواهند کرد؟

۴ ـ تکلیف ابهامات پرداخت دو ماه یارانه که در قانون به آن اشاره شده است چه خواهد شد، چراکه در قانون صراحتاً اعلام شده این یارانه برای نیمه دوم سال یعنی به‌مدت ۶ ماه و نه ۴ ماه که دولت به آن اشاره کرده، در نظر گرفته شده است؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *