دانشمندان موفق به ساخت نمونه اولیه دستگاهی با نام «تولیدکننده برق از اثر سایه» یا SEG شده‌اند که امکان تولید برق در فضاهای داخلی و به دور از نور خورشید را فراهم می‌کند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از دیجیاتو، این پروتوتایپ از کنتراست میان تاریکی و نور برای تولید الکتریسته استفاده می‌کند. این دستگاه از مجموعه‌ای از نوارهای نازک طلا روی ویفر سیلیکون ساخته شده که روی یک پایه پلاستیکی انعطاف پذیر قرار گرفته است. در حالی که سایه معمولا در تولید برق از انرژی خورشیدی جلوگیری می‌کند، دستگاه جدید این مشکل را برطرف می‌کند.

این فناوری جدید که به گفته توسعه‌دهندگان آن هزینه ساخت پایین‌تری نسبت به سلول‌های خورشیدی معمولی دارد، قادر به تولید انرژی کمی است که برای مثال می‌توان از آن در گجت‌های قابل حمل استفاده کرد. مهندس مواد در دانشگاه «ملی سنگاپور»، «Tan Swee» درباره این پروتوتایپ اعلام کرده:

«سایه‌ها همه جا حضور دارند و اغلب آن‌ها را درنظر می‌گیریم. در کاربردهای مرسوم فتوولتاییک یا اپتوالکترونیک که از منبع نوری پایدار برای تامین انرژی دستگاه‌ها استفاده می‌شود، سایه‌ها آزاردهنده هستند چرا که کاهش عملکرد آن‌ها را در پی دارند. ما در کار خود روی کنتراست روشنایی که توسط سایه‌ها و منبع نور غیرمستقیم ایجاد می‌شود، سرمایه‌گذاری کرده‌ایم.

این کنتراست باعث ایجاد اختلاف ولتاژ میان سایه‌ها و بخش‌های روشن می‌شود که نتیجه آن، جریان الکتریکی است. امکان برداشت انرژی با حضور سایه، یک مفهوم جدید و بی‌سابقه است.»

کنتراست میان سایه و روشنایی دلیل اصلی تولید برق توسط SEG است و اگر این دستگاه در موقعیتی قرار بگیرد که سایه ایجاد و از بین برود، عملکرد آن تا دو برابر سلول‌های خورشیدی مرسوم در وضعیت مشابه خواهد بود. زمانی که SEG به صورت کامل در سایه یا زیر نور مستقیم قرار بگیرد، انرژی بسیار کمی تولید می‌کند.

بر اساس اعلام این تیم، در شرایطی که وضعیت سایه‌ها به علت حرکت ابرها و شاخه‌ها درختان در حال تغییر باشد، SEG می‌تواند انرژی لازم برای استفاده از ساعت‌های هوشمند را تولید کند. این دستگاه علاوه بر تولید انرژی، می‌تواند به عنوان یک سنسور نیز مورد استفاده قرار بگیرد که حرکت اجسام در حال عبور را ثبت کند، بنابراین در دستگاه‌های خانه‌های هوشمند کارایی خواهد داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *