نخست‌وزیر چین از امضای پیمان مشارکت اقتصادی منطقه‌ای حمایت و چند جانبه‌گرایی را مسیری صحیح برای اقتصاد دنیا دانست.

 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شینهوا، لی که چیانگ نخست‌وزیر چین امروز(یکشنبه) اعلام کرد که امضای پیمان مشارکت اقتصادی جامع منطقه‌ای یک پیروزی برای چندجانبه‌گرایی و تجارت آزاد به‌شمار می‌رود.

 

نخست‌وزیر چین درحالی که به‌صورت آنلاین در این نشست شرکت کرده بود، گفت: امضای پیمان مشارکت اقتصادی جامع منطقه‌ای  یک دستاورد بزرگ برای همکاری منطقه‌ای در شرق آسیا به‌شمار نمی‌رود، بلکه یک پیروزی برای چندجانبه‌گرایی و تجارت آزاد به‌شمار می‌رود.

به گفته نخست‌وزیر چین با توجه به مشارکت بزرگترین جمعیت دنیا، متنوع‌ترین عضویت و بزرگترین پتانسیل توسعه در این پیمان، بلوک تجارت آزاد مشخصاً انگیزه‌ای جدید برای توسعه و رفاه منطقه‌ای تزریق کرده و در بهبود و رشد اقتصادی جهانی نیز مشارکت خواهد داشت.

لی که چیانگ گفت که پس از ۸ سال مذاکره، امضای این پیمان باعث ایجاد امید در مردم در شرایط بین‌الملل کنونی خواهد شد و نشان خواهد داد که چندجانبه گرایی و تجارت آزاد همچنان مسیر صحیحی برای اقتصاد دنیا و پیشرفت انسانی است.

پانزده اقتصاد منطقه آسیا پاسیفیک بزرگترین بلوک تجارت آزاد دنیا را امروز تشکیل دادند. در این پیمان که با حمایت چین ایجاد شده، آمریکا نقشی ندارد؛ زیرا در دولت دونالد ترامپ از این گروه خارج شد.

این پیمان متشکل از ۱۰ کشور عضو آسه آن، چین، ژاپن، کره‌جنوبی، استرالیا و نیوزیلند است که هدف از آن در سال‌های آتی کاهش تعرفه‌ها در بسیاری از حوزه‌هاست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *