بازگشایی مرز شلمچه به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین محورهای صادرات کالا به عراق، علاوه بر عواید صادراتی، می‌تواند به تثبیت بازار ارز نیز کمک کند.

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حدوداً ۴ ماه قبل با شیوع کرونا بسیاری از مرزهای صادراتی کشور از سوی همسایگان ایران مسدود شد، در این بین رفته رفته مرزهای شرقی کشور بازگشایی شد اما دو مرز مهم با نزدیک‌ترین شریک تجاری یعنی عراق برای ۴ ماه بسته ماند. گفتنی است دو مرز شلمچه و چذابه بار اصلی صادرات به جنوب عراق را به‌عهده داشتند که حالا اخبار خوشی از بازگشایی یکی از این دو مرز مهم منتشر شده است.

بازگشایی مرز شلمچه با محدودیت زمانی و تعداد تردد

ناظر گمرکات خوزستان اعلام کرده است؛‌ با هماهنگی‌های انجام‌شده با کشور عراق، مرز شلمچه از ساعت ۱۲ ظهر امروز (۱۸ تیرماه) به‌روی صادرکنندگان و تجار برای انجام صادرات از ایران بازگشایی شد.

این بازگشایی با محدودیت زمانی و تعداد تردد مواجه است و تنها دو روز در هفته و هر روز ۲۵۰ خودرو اجازه تردد از این مرز به‌سمت کشور عراق را دارند.

بررسیها نشان می‌دهد سالیانه حدود ۸میلیارد دلار صادرات به عراق از کشورمان صورت می‌گیرد که تقریباً نیمی از این صادرات از مبادی استان خوزستان انجام شده است.
بر این اساس طی یک سال با توجه به ظرفیتهای موجود نزدیک به ۳میلیارد دلار صادرات کالا  از ۲ گمرک چذابه و شلمچه استان خوزستان به عراق انجام می‌شود،
این درحالی است که از دو مرز باشماق و پرویزخان نیز نزدیک به ۳ میلیارد دلار صادرات  به کردستان یا شمال عراق صادر می‌شده است.

گفتنی است ۲میلیارد دلار صادرات نیز به‌صورت برق و انرژی به آن کشور انجام می‌شود.

پیگیریها از استان خوزستان نشان می‌دهد احتمالاً از ۳ تا ۴ هفته آینده مرز مهم چذابه نیز فعالیت خود را با پروتکل‌های مربوطه آغاز کند. لازم به ذکر است از این دو مرز مهم روزانه ۶۰۰ کامیون کالای صادراتی راهی عراق می‌شده است، بر این اساس می‌توان امیدوار بود با بازگشایی مرز شلمچه به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین محورهای صادرات کالا به عراق، علاوه بر عواید صادراتی، به تثبیت بازار ارز نیز کمک شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *