در دومین روز هفته، حرکت افزایشی دلار در کانال ۱۴ هزار تومانی ادامه پیدا کرد ولی سرعت رشد این ارز کند شد. روز یکشنبه، شاخص ارزی ۷۰ تومان افزایش را تجربه کرد و به بهای ۱۴ هزار و ۲۷۰ تومان رسید.

این در حالی بود که دلار روز شنبه ۲۰۰ تومان افزایش قیمت را تجربه کرده بود. برخی فعالان، ادامه رشد این ارز را سیگنالی از احتمال افزایش بیشتر قیمت دانستند؛ این در حالی است که گروهی دیگر باور داشتند، کاهش سرعت رشد به معنای احتیاط معامله‌گران در آستانه سطح مقاومتی ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومانی است، عاملی که احتمال بازگشت قیمت به سطح پایین‌تر را افزایش می‌دهد.

دیروز رشد قیمت سکه نیز کند شد، ولی این فلز گرانبها توانست از مرز ۵ میلیونی عبور کند. روز یکشنبه، سکه با ۲۵ هزار تومان افزایش به بهای ۵ میلیون و ۱۵ هزار تومان رسید. فلز گرانبهای داخلی روز شنبه ۹۰ هزار تومان افزایش را به ثبت رسانده بود. سکه حدود ۲۰ روز پیش توانسته بود سطح ۵ میلیون تومانی را فتح کند و پس از آن زیر این مرز نوسان کرده بود. قیمت دلار نیز ۲۰ روز پیش تنها در قیمت بالاتری نسبت به دیروز قرار داشت. رسیدن به سقف ۲۰ روزه یکی از عواملی است که انتظارات کاهشی را در میان برخی فعالان فعال کرده است. با این حال، عده‌ای از معامله‌گران باور داشتند دلار در صورتی که بتواند روز دوشنبه از مرز مقاومتی ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومانی عبور کند، ظرفیت حرکت به سوی محدوده ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومانی را خواهد داشت.

در روزی که رشد دلار کند شده بود، یکی از عواملی که همچنان به‌عنوان متغیر افزایشی در بازار عمل کرد، افزایش نرخ حواله درهم بود. درهم دیروز تا ۳ هزار و ۹۵۰ تومان بالا رفت، ولی در اواخر روز تا قیمت ۳ هزار و ۹۱۵ تومان پایین آمد. برخی افت قیمت درهم از سقف روزانه را به متغیر فنی نسبت دادند و گروهی دیگر باور داشتند بازار ظرفیت تقاضایی برای ورود به مرز ۴ هزار تومانی را نداشت. به گفته برخی فعالان، عرضه حواله درهم از ابتدای هفته جاری دچار اختلال شده است و همین عامل در افزایش قیمت نقش داشت. همچنین دیروز صرافی‌های بانکی قیمت فروش دلار خود را بالا آوردند و همین عامل موجب شد که آربیتراژ قیمتی با بازار آزاد از میان برود. شماری از معامله‌گران باور داشتند، کم شدن فاصله قیمت صرافی‌های بازارساز با بازار آزاد موجب شد که رشد قیمت دلار کند شود. دیروز صرافی‌های بانکی قیمت دلار خود را ۱۴ هزار و ۱۵۰ تومان تعیین کردند که ۳۰۰ تومان بیشتر از روز شنبه بود. همچنین دیروز، بانک‌ها ارز مسافرتی را تا حدود ۴۵۰ تومان در هر یورو گران‌تر از روز شنبه فروختند. به گزارش «ایسنا» برای امروز (یکشنبه) قیمت ارز در بانک‌ها با افزایش همراه شد؛ به‌طوری‌که ارز مسافرتی که برای هر یورو در روز گذشته ۱۵,۷۷۴ تومان قیمت گذاری شده بود امروز به حدود ۱۶,۲۲۰ تومان رسیده که ۴۴۶ تومان گران‌تر شده است. به‌نظر می‌رسد بانک‌ها و صرافی‌های بازارساز که در روز شنبه چندان با افزایش قیمت بازار آزاد همراه نشده بودند، روز یکشنبه تغییر تاکتیک دادند. با وجود این افزایش، برخی معامله‌گران باور دارند پس از پخش مصاحبه وزیر امور خارجه ایران با فاکس‌نیوز در صورت کاهش تنش‌ها، قیمت دلار در بازار داخلی نیز با کاهش مواجه شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *